Wirtualne biuro Wrocław, wirtualny adres Wrocław

Zadzwoń do nas! 793 739 739

KRS, NIP, REGON "OD RĘKI"

05/07/2022
« Powrót do bloga

Rząd wprowadza kolejne ułatwienia dotyczące zakładania firm. Dzięki zmianom w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, przyjętym przez Radę Ministrów, uzyskanie wpisu do KRS oznaczać będzie rozpoczęcie działalności gospodarczej – nastąpi skrócenie do 7 dni uzyskanie numeru NIP i REGON.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Jak powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk, nowe przepisy mają sprawić, że "to już nie wola urzędnika, ale automat przepisów spowoduje, że „jedno okienko” stanie się tym modelem, o jaki zabiegamy od kilku lat".

Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu RM, szybsze rozpoczynanie działalności, w tym gospodarczej przez skrócenie czasu oczekiwania na uzyskanie numerów REGON i NIP – to zasadniczy cel proponowanej nowelizacji.

Wraz z wpisem do KRS dostaniemy NIP i REGON

W praktyce moment wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego oznaczać będzie rozpoczęcie działalności, w tym gospodarczej. Będzie to możliwe, bo wraz z wpisem do KRS podmiot uzyska numery NIP i REGON. Obecnie na rozpoczęcie działalności trzeba czekać ok. 25 dni, po zmianach ma to być 7 dni. Skrócenie procedury uzyskiwania numerów REGON i NIP powinno przyspieszyć tworzenie miejsc pracy.

Poprawianie „jednego okienka”

Proponowane regulacje mają zmodyfikować funkcjonowanie tzw. jednego okienka, które działając od końca marca 2009 r. nie przyniosło oczekiwanych efektów w postaci skrócenia czasu rozpoczynania działalności gospodarczej.

Dzisiaj wniosek o wpis do KRS trzeba poprzeć formularzami do ZUS i GUS

Obecnie w sądzie rejestrowym wraz z wnioskiem o wpis do KRS przedsiębiorca składa dodatkowe formularze (dla urzędu skarbowego, GUS i ZUS). Po zarejestrowaniu podmiotu, KRS przesyła te formularze pocztą do wskazanych instytucji. Jeśli okaże się, że są one niekompletne to poszczególne urzędy wzywają przedsiębiorcę do ich uzupełnienia. Wydłuża to procedurę rejestracji, angażując przy tym przedsiębiorcę.

Od 1 października – wystarczy tylko wniosek do KRS

Zgodnie z projektem, podmiot składający w sądzie rejestrowym wniosek o wpis do KRS nie musiałby już dołączać dodatkowych, wymaganych obecnie wniosków i zgłoszeń (dla urzędu skarbowego, GUS i ZUS).

Po wpisaniu podmiotu do KRS automatycznie następowałoby – z pomocą systemu teleinformatycznego –  przekazanie danych z tego rejestru do GUS i Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, i w efekcie automatyczne nadanie numerów REGON i NIP. Nadane numery NIP i REGON byłyby automatycznie (z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego) zamieszczone i ujawnione w KRS – też bez udziału przedsiębiorcy.

Sąd rejestrowy, doręczając podmiotowi odpis postanowienia o dokonaniu wpisu do KRS, dołączałby do niego zaświadczenie z nadanymi numerami REGON i NIP.

Informacje o przedsiębiorcy zawarte w KRS stanowiłyby podstawowy pakiet danych, z których korzystałyby inne instytucje – urząd skarbowy, GUS i ZUS. Oznacza to, że urzędy między sobą wymieniałyby dane dotyczące przedsiębiorcy.

Jak powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk, nowe przepisy mają sprawić, że "to już nie wola urzędnika, ale automat przepisów spowoduje, że „jedno okienko” stanie się tym modelem, o jaki zabiegamy od kilku lat".

Obowiązki przedsiębiorcy zredukowane do danych uzupełniających

Jednocześnie obowiązek zgłoszeniowy po stronie przedsiębiorcy zostanie ograniczony do tzw. danych uzupełniających. Chodzi o dane potrzebne skarbówce, GUS i ZUS, czyli takie, których nie ujawnia się w KRS i (lub) którymi podmiot nie dysponuje w momencie składania wniosku o wpis do tego rejestru, np. numer rachunku bankowego.

Przedsiębiorca te dane będzie zamieszczał na jednym formularzu i składał w urzędzie skarbowym w ciągu 21 dni od wpisu do KRS, a urząd przekaże je GUS i ZUS. Składanie danych uzupełniających w formie papierowej lub elektronicznej nie będzie wstrzymywało rozpoczęcia przez podmiot działalności, w tym gospodarczej.

Jak czytamy w komunikacie, rząd chce, aby nowe regulacje weszły w życie 1 października 2014 r.

 

Wirtualne biuro

Wirtualne biuro i adres we Wrocławiu. Oferujemy usługi wirtualnego biura, adresu do rejestracji firmy, obsługi korespondencji. Idealne rozwiązanie dla Przedsiębiorców potrzebujących adresu firmowego w centrum miasta. Sprawdź i zamów pakiet dla siebie.

więcej

Sprzedaż i rejestracja spółki

Spółki zoo, gotowe spółki na sprzedaż. Rejestracja spółek zoo, sprzedaż spółek. Posiadamy wiedzę i doświadczenie w zakresie sprawnej obsługi spółek i potrzeb przedsiębiorców. Oferujemy czyste spółki dla celów szybkiego uruchomienia działalności.

więcej

Dział prawny

Porady prawne Wrocław, obsługa prawna firm. Nasz dział prawny zajmuje się pomocą prawną, reprezentacją prawną Klientów, obsługą dokumentacji spółek, przygotowywaniem pism, sprawdzaniem umów oraz doradztwem.

więcej

Biura rachunkowe

Biuro rachunkowe Wrocław, usługi księgowe. Pełna księgowość firm i obsługa kadrowo podatkowa przedsiębiorców. Gwarantujemy rzetelność i biznesowe podejście. Obsługujemy i doradzamy firmom najkorzystniejsze rozwiązania.

więcej

Kontakt

Tel.: +48 793 793 793
Napisz e-mail

Zobacz gdzie jesteśmy

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
NIP 897 179 57 79

Zobacz na mapie O Tutaj