Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?
« Powrót do bloga
Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza? Wiele osób, które zamierzają spróbować pracy „na swoim” zastanawia się nad formą podjęcia działalności gospodarczej i ewentualnym ryzykiem oraz kosztami, a także tym, jaka forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa będzie najlepiej „skrojona” pod ich potrzeby.
Wśród najbardziej popularnych form prowadzenia własnego biznesu niezmiennie królują spółka z o.o. oraz jednoosobowa działalność gospodarcza. Zacznijmy od tej drugiej.
Jednoosobowa działalność gospodarcza to statystycznie najczęściej wybierana przez przyszłych przedsiębiorców forma prowadzenia własnego biznesu. Zaletą jest niewątpliwie prostota jej rejestracji.
Można to zrobić w jednym okienku we właściwym urzędzie gminy / miasta w ciągu kilkunastu minut po wypełnieniu prostego formularza i jego złożeniu. Rejestracji firmy można dokonać również przez Internet. Szybkość założenia w ten sposób firmy pod własnym imieniem i nazwiskiem oraz ewentualnym zwrotem dookreślającym to czym będziemy się zajmować (np. „kancelaria prawna”, „kwiaciarnia”, „usługi budowlane”, „przedsiębiorstwo wielobranżowe”, „zakład fryzjerski”) lub inną nazwą własną, powoduje, że można najczęściej rozpocząć jej wykonywanie w tym samym lub w kolejnym dniu oraz wystawiać pierwsze faktury.
Jednoosobowa działalność gospodarcza nie wymaga prowadzenia pełnej księgowości czy posiadania określonego kapitału na wstępie, jak w przypadku niektórych spółek handlowych. Dodatkowo można wrzucać w koszty firmy szereg czynności czy zakupów. Jednoosobowa działalność gospodarcza ma także swoje wady. Wśród nich wymienia się przede wszystkim pełną odpowiedzialność majątkową przedsiębiorcy, czyli odpowiedzialność całym majątkiem osobistym za zobowiązania firmy. Dodatkowo należy odprowadzać składki ZUS, choć na początku istnieje możliwość skorzystania z ich preferencyjnych stawek. Dopiero po upływie okresu początkowego trwającego 2,5 roku należy opłacać pełne składki ZUS, co może być ciężarem ponad miarę. Porównując z kolei własny biznes do zatrudnienia na umowie o pracę, trzeba zapomnieć o płatnych urlopach, oraz o …. chorowaniu (zasiłki z ZUS w przypadku przedsiębiorców są bardzo niskie, zwłaszcza w początkach prowadzonej działalności). No i często dochodzi nienormowany czas pracy.
Spółka z o.o. to szczególnie atrakcyjna alternatywa w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej. Zyskuje one na wartości gdy pożądanym elementem jest ograniczenie ryzyka prowadzonego biznesu.
Wspólnicy takiej spółki nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania wobec podmiotów trzecich. Nie stracą one majątku osobistego, gdy spółka stanie się niewypłacalna (małym wyjątkiem jest odpowiedzialność członków zarządu na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych, ale to temat na inny artykuł). Obok tego, istotną zaletą jest to, że nie trzeba płacić składek ZUS jeżeli w spółce z o.o. jest dwóch wspólników.
Spółka z o.o. jako forma prowadzenia działalności gospodarczej ma także swoje wady. Przede wszystkim wyższe koszty księgowe, z uwagi na konieczność prowadzenia pełnej księgowości w trakcie funkcjonowania spółki. Dodatkowo sam proces rejestracji spółki z o.o. trwa i związany jest z koniecznością poniesienia pewnych wstępnych wydatków-notarialnych lub sądowych. Opłaty sądowe w wysokości kilkuset złotych pobierane są zarówno od wpisu rejestrującego spółkę w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz każdorazowo od wpisów zmieniających, np. przedmiot działalności, osoby wspólników, wysokość kapitału, siedzibę spółki lub adres. No i na początek powinniśmy zgromadzić kapitał co najmniej 5 tysięcy złotych – minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o.
Dylemat – spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza, a może inna spółka? Każdy z przyszłych przedsiębiorców powinien rozstrzygnąć we własnym zakresie, biorąc pod uwagę przedstawione wyżej pokrótce aspekty.
Czytaj więcej: