Sprzedaż spółki bez wychodzenia z domu
« Powrót do blogaZ każdym rokiem w naszym kraju rejestrowana jest znaczna liczba spółek handlowych, a zwłaszcza spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Coraz więcej osób nie rejestruje spółek drogą tradycyjną (notariusz, złożenie dokumentów pisemnych do sądu), ale dokonuje powyższego drogą online. Do tego celu służy system informatyczny S24, udostępniany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Od niedawna możliwa jest także sprzedaż spółki bez wychodzenia z domu. Dotyczy to sprzedaży udziałów w spółce z o.o. Na czym taka transakcja polega i jakie są warunki jej przeprowadzenia?
Po pierwsze, spółka z o.o., której udziały chcemy kupić lub sprzedać, powinna być zarejestrowana wcześniej w systemie S24. Konieczne jest zatem, by umowa spółki z o.o. była wcześniej utworzona i zarejestrowana w ww. systemie teleinformatycznym. Kolejnym wymogiem jest, by w międzyczasie – przed transakcją sprzedaży online spółki – nie wprowadzono żadnych zmian w umowie spółki u notariusza, a jedynie dokonywano ich drogą elektroniczną. Po drugie, wzorzec umowy zbycia udziałów w spółce z o.o. jest udostępniany w systemie S24. Nie możemy modyfikować jego zapisów. Wypełniamy ten formularz jedynie informacjami o ilości udziałów i cenie ich sprzedaży oraz określamy dane nabywcy. Możemy zbyć tylko całość udziałów w spółce, ale już nie ułamkową ich część.
By sprzedaż spółki bez wychodzenia z domu została sfinalizowana, konieczne jest podpisanie umowy przez obie strony. Podpisy powinny być złożone bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP.
Ta druga opcja jest łatwiejsza i w dodatku darmowa. Wystarczy bowiem założenie profilu zaufanego ePUAP. Można to zrobić m.in. za pomocą internetowego konta bankowego, potwierdzając profil ePUAP w urzędzie lub banku. Mając powyższy profil, obie strony mogą podpisać umowę sprzedaży udziałów.
Sprzedaż spółki bez wychodzenia z domu wiąże się z kilkoma wymiernymi korzyściami.
Przede wszystkim zaoszczędzimy sporo czasu na sporządzenie projektu umowy (mamy gotowy wzorzec) oraz na stawiennictwo w kancelarii notarialnej. Unikniemy kosztów poświadczenia podpisów pod umową przez notariusza w kwocie kilkudziesięciu złotych. Rejestracja zmian po stronie wspólników w związku z transakcją odbędzie się drogą online. Członkowie zarządu spółki szybko wypełnią proste formularze dostępne w systemie S24, zamiast drukowania i ręcznego lub komputerowego wypełniania formularzy papierowych.
Nie będzie zatem konieczna wizyta w sądzie w celu złożenia wniosku o zmianę wpisu danych do rejestru przedsiębiorców KRS. Co więcej, sama rejestracja zmian aktualizacyjnych przez Internet w systemie S24, wynikająca ze sprzedaży udziałów, to koszt 300 zł. Gdybyśmy zgłaszali zmianę wspólnika drogą tradycyjną, konieczne byłoby uiszczenie opłaty w kwocie 350 zł.
Na koniec warto wskazać, że wpis zmian nastąpi z reguły znacznie szybciej drogą elektroniczną.
Tymczasem droga tradycyjna, poprzez złożenie dokumentów w formie papierowej w sądzie wiąże się z kilkoma tygodniami lub nawet miesiącami oczekiwania na wpis. Zwłaszcza w obecnej sytuacji w Polsce i stanu panującego zagrożenia epidemicznego koronawirusem. W związku z tym faktem, oczekiwanie na wpis po złożeniu wniosku drogą tradycyjną mogłoby się wydłużyć w stosunku do okresu sprzed epidemii koronawirusa.
Dodatkowo w czasie epidemii koronawirusa, w celu minimalizacji kosztów stałych związanych z posiadaniem siedziby spółki np. poprzez najem lokalu, warto skorzystać z możliwości oferowanych przez biura wirtualne. Jakie usługi oferują biura wirtualne i za jakie stawki oraz jakie są korzyści z adresu wirtualnego, można przeczytać we wpisie: Prowadzenie firmy w czasie koronawirusa
Jeżeli zatem mamy tylko możliwość prawną i faktyczną, korzystajmy z drogi elektronicznej - rozważmy sprzedaż spółki bez wychodzenia z domu.
Czytaj więcej:
1. Prowadzenie firmy w czasie koronawirusa